בעבודתנו עסקנו באתגרים העומדים בראש סדר העדיפויות של העירייה והעיר במטרה לייצר יוזמות ומהלכים רלוונטיים לתושבים ותושבות

אתגרים

עסקים קטנים בבאר שבע

 

יצירת מעטפת עירונית להמרצת הפעילות העסקית בקרב עסקים קטנים בעיר

לחצו להרחבה

ניקיון המרחב הציבורי

הבנת הבעיה: חקר האתגר

הגדרה ו"מסגור" הבעיה:

בשלב הראשון עסקנו בניסוח והגדרת האתגר לכדי היקף וגודל שיאפשרו לנו לסייע לעירייה ולעיר לחולל שינוי משמעותי בזירת העסקים הקטנים בבאר שבע. הבנו כי התוצאה הרצויה צריכה להכיל חיבור בין חיזוק איתנות העסקים לבין הגדלת מגוון העסקים וכך מסגרנו מחדש את האתגר, שיתייחס גם לצרכי בעלי העסקים וגם לצרכי התושבים.

ביצוע מחקר:

לאחר מכן, יצאנו לתהליך של חקר עומק, בו השתמשנו בשילוב של שיטות מחקר כמותניות ואיכותניות: קבוצות מיקוד של תושבים ותושבות, ראיונות עומק עם בעלי עסקים, מפגשים עם מומחים ועם בעלי תפקידים בעירייה, סיורי שטח, סקירת מגמות בעולם ומחקר בנצ'מרק.

תרגום הידע למידע:

צברנו כמות ידע גדולה והיא תורגמה ל – 18 תובנות מרכזיות העומדות בבסיסן של חמישה אזורי הזדמנות. אזורי ההזדמנות הם תחומים שבהם מצאנו אתגרים המשפיעים על איתנות העסקים והמגוון בזירה העסקית ובהם ניתן לחולל שינוי.

יצירת מעטפת עירונית להמרצת הפעילות העסקית בקרב עסקים קטנים בבאר שבע

עסקים קטנים ובינוניים בבאר שבע

 

ניקיון המרחב הציבורי

כיצד העירייה תפעל לשינוי התנהגות התושבים כדי שבאר שבע תהיה עיר נקייה יותר?

הכנה ליישום 

נעדכן בקרוב

יישום 

נעדכן בקרוב

מדידת ההשפעה

נעדכן בקרוב

לחצו להרחבה

הבנת הבעיה: חקר האתגר​

הגדרה ומסגור הבעיה:​

כשניגשנו למחקר, למדנו מספר הנחות בסיס אשר התוו את האופן שבו בחנו את נושא הניקיון. למדנו שישנה תחושה בקרב תושבים ובקרב העירייה שנוצר "מעגל לכלוך". כלומר, הלכלוך מצטבר ברחבי העיר, העיריה מנקה, התושבים מלכלכים שוב, העירייה מנקה ומשקיעה יותר משאבים אבל מצב הניקיון בעיר איננו מספק. כך הבנו שבכדי לגרום לבאר שבע להיות נקייה יותר, יש לשבור את "מעגל הלכלוך" ולהגביר את אחריות התושבים לניקיון העיר ולפעול לשינוי התנהגותם. 

ביצוע מחקר:

בהמשך ובדומה לעבודה על אתגר העסקים, ביצענו מחקר מעמיק, בו השתמשנו בשילוב של שיטות מחקר כמותניות ואיכותניות: ראיונות עומק עם תושבים ועובדי ועובדות עירייה בדרגים שונים, סקר עמדות תושבים נרחב, ניתוח של השיח ברשתות החברתיות ועוד.

תרגום הידע למידע:

במחקר ענינו על ארבע שאלות מפתח, התשובות לשאלות הפכו לתובנות שאותן עיבדנו לאזורי הזדמנות. במסגרתן אנו יוצרים פתרונות מותאמים עם התושבים ועובדי העיריה שנועדו להפסיק את ההתנהלות ב"מעגל הלכלוך" ולהפוך את המרחב הציבורי של באר שבע לנקי יותר.

צוות בלומברג לחדשנות עירונית, באר שבע
  • White Twitter Icon